Dünyanın Suyunu Kurtarıyoruz

FİZİKİ SU KAÇAK TESPİT HİZMETİ

Su Kaçak Tespiti, günümüzün ciddi ve önemsenmesi gereken sorunlarından birisidir. Kayıp Kaçak konusunda ülkemiz maalesef Avrupa ülkelerini birkaç adım geriden takip etmektedir. Bunun temelinde su kaynaklarımızın bol olması yatmaktadır. Ancak zaman ilerledikçe ülke nüfusunun artması, yaşam standartların yükselmesi ile kişi başına düşen su tüketiminin artması, su rezervlerinin hesapsız bir şekilde kullanılması. Bu konulara ilave olarak sulanacak tarım alanlarının ve sulu tarımın gittikçe artması, sulamanın rasyonel olmayan yöntemlerle yapılarak su israfına neden olması, gibi sebeplerden dolayı susuzluk dünyamızın ve ülke gündemimizin ilerleyen süreçte birinci sıralarına taşınacağının sinyalini vermektedir. Fiziki su kayıp kaçağın önüne geçilmesi için gerek sosyolojik gerekse yönetsel önlemler almalıyız.


fiziki-su-kacak-noktasal-sizinti-tespitiBu bilinçle hareket eden firmamız uzun yıllar boyunca Türkiye’ de fiziki su kayıp kaçakla mücadele konusunda mevcut da gömülü olarak bulunan içme suyu, atıksu borularının, tespit edilmesi ve sayısallaştırılması, CBS oluşturulması, içme suyu şebekelerinde basınç yönetimi, İçme suyu şebekelerinde DMA oluşturulması sahada kalibrasyonu ve Alt bölge oluşturulması, içme suyu şebekelerindeki kayıp vana, menhol ve vantuz gibi enstrümanların tespit edilmesi ve sayısallaştırılması gibi konularda sunmuş olduğu hizmetler ile su kayıp kaçakla mücadele konusunda Türkiye’nin temel taşlarından birisidir.

noktasal-su-kacaklari-tespiti-kacaglari-bulma


Fiziki su kayıp kaçak tespiti
işlemlerinden kısaca bahsedecek olursak, Kayıp Kaçak Tespiti için, öncelik belirtilen şehir depolarında ve belli bölgelerde debi ölçümü yapılması gerekir ve bu ölçümler sonrasında kayıp olan su miktarı tespit edilir. Belirtilen şehir içerisinde bulunan içme suyu hatları sayısal ise Konum ve koordinatları alınan şebeke boruları ve vana noktalarının koordinatları varsa mevcut pafta ile karşılaştırılarak gerekirse pafta üzerinde kontrol edilir.

Şebeke sayısal değil ise evvela hatların konum güzergâh varsa kayıp vana vs. tespiti yapılarak sayısallaştırılması gerekmektedir. Akabinde tespiti yapılan bu hatlar üzerindeki kesme vanalarında bir takım testler yapılır, Bu testler sonucunda bölge sınırları belirlenerek bu hatların hidrolik model hesaplarının yapılarak basınç yönetiminin ve DMA’ nın zemini hazırlanmaktadır. Yapılacak olan DMA (İzole bölge/Alt bölge) sınırları içinde bir takım testler neticesinde, sahada kalibrasyonu yapılarak bölge oluşturulması, oluşturulan bu bölgelerde bir takım testler (gece debisi analizleri vs.) gibi yapılarak kayıpların lokasyonları belirlenir. Belirlenen bu lokasyonlara noise loger, korelatör veya akustik su kaçak tespit cihazları ile müdahale edilerek kayıplar Dünyada kabul gören seviyelere getirilerek minimize edilir.Toprak Altı Su Kaçağı Bulma

Su kaçağı sorunları sadece evlerin su tesisatlarında yaşanan bir sorun değildir. Toprak altında da sıklıkla bu sorunlar ile karşılaşılabiliyor. Ancak yer altında yaşanan su kaçağı sorunları hemen anlaşılamayabilir. Çünkü yerin metrelerce altında yaşanan su borusu kırılmaları veya çatlamaları, yaşanan su kaçaklarını hemen yüzeye çıkarmaz. Bu gibi durumlarda da fiziki su kaçaklarının yaşandığı bölgenin tespit edilmesi nerede ise imkansız hale gelmektedir. Dolayısı ile su kaçağı olan bölgede sorunlar artarak, katlanır.

Yer altında yaşanan su kaçağı durumları hem dünyadaki içme suyunun israfına neden olur. Hem de boruların daha kısa sürede paslanıp, eskimesine neden olur. İşte tüm bu sebeplerden dolayı su kaçağı görüldüğü andan itibaren hemen müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

Fiziki su kayıplarının ortadan kaldırılması için ilk olarak, su kaçağının hangi bölgeden ve ne şekilde yaşandığına bakılması gerekir. Ama yer altında yaşanan su kaçakları, sorunlu bölgenin olduğu yerden değil, farklı bölgelerden de kendini gösterebilir. Çünkü su çıkacak bir yol bulamadığında kendine başka bir yol bulur ve hiç alakalı olmayan bir yerden çıkmaya başlar. Ama bu gibi durumlarda da tüm su borusu bulunan hatların tek tek kazılıp, sorunun nerede olduğunu tespit etmeniz gerekmektedir.

Yani bu şekilde yapılan bir çalışma kişiler için çok büyük bir yüktür. Hele ki şehirleşen ve kalabalıklaşan kentlerin yer altı su tesisatını düşünecek olursak bu türlü bir çalışma nerede ise imkansızdır. Dolayısı ile yer altında yaşanan su kaçaklarını bulmak için artık daha bilimsel yollar ve daha teknolojik ürünler kullanılmaktadır. Örneğin  su borusu haritalama, akustik dinleme cihazları ile fiziki su kaçağının olduğu bölgenin tespiti  ve termal kameralı cihazlar. Buna ek olarak daha gelişmiş yer altı dedektörleri ve radarları ile de su kaçağı yaşanan bölge daha kolay ve hızlı bir şekilde bulunabiliyor.


Yer Altı Su Kaçağı Tespit Cihazı

Yer altında yaşanan fiziki su kayıplarının yerlerini tam olarak tespit etmek için akustik dinleme cihazları kullanılır. Bu cihazlarda hassas dinleme ve ses geçirme özelliği ile su sızıntılarının yeri tespit edilebilir. Yani kazma gibi işlemler yapılmadan da çok rahat bir şekilde su kaçağı yaşanan bölge saatler içinde tespit edilebiliyor. Dolayısı ile artık fiziki su kayıpları kolay ve pratik bir şekilde ortadan kalkmış olacaktır. Ayrıca eğer su  borularının yerleri net olarak bilinmiyorsa , bunun için ilk etapta yer altı haritama sistemleri kullanılır. Bu sistemler sayesinde su borularının lokasyonları daha kolay bir şekilde tespit edilir.

Belirlenen su borularının hat güzergahları üzerinde akustik dinleme cihazları ile suyun sesi dinlenir. Yer altında yaşanan su kaybının önüne de bu sayede pratik bir şekilde geçişmiş olacaktır. Öte yandan yer altında yaşanan su kaçağını bulmak için bir de termal kameralı cihazlar kullanılmaktadır. Bilgisayar sistemleri ile çalışan bu sistemler sayesinde hem içme suyu boru hatlarında yaşanan su kaçağı tespit edilir hem de atık su borularında yaşanan su kaçağı kolay ve pratik bir şekilde tespit edilerek, hemen müdahale edilmesi oldukça kolay olacaktır.Su Kaçağı Detektörü İle Fiziki Su Kayıplarının Önüne Geçin


Firmamızdan alacağınız hizmetler sayesinde artık hiç vakit kaybı yaşamadan fiziki su kayıplarının olduğu bölgeleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun için su kaçağı detektörü kullanmaktayız. Bu detektörler sayesinde sorun her nerede ise hemen birkaç saat içinde çözülecektir. Bu tür su kaçağı arama cihazları sadece toprak altında değil, aynı zamanda buz kütlerinin altında, kayaların altında ve beton zemin gibi pek çok alanda kullanılabilir.

Kullanımı pratik ve kolay olacağı için çoğu kişi artık yer altında yaşanan su kaçağı sorunları için profesyonel bir destek alarak, sorunun çok kolay bir şekilde çözülmesine olanak sağlamaktadır. Özellikle şehirleşen ve kalabalık yapıların bulunduğu bölgelerde tek tek kazı yapmak yerine firmamızdan dedektörü su kaçağı tespiti hizmeti alabilirsiniz. Sizler için uzman personellerimiz ile her daim hizmet vermekteyiz.Termal Kameralar İle Yer Altı Su Kaçağı Tespiti

Toprak altında yaşanan su kayıpları, aslında sadece o bölgede yaşayan kişilerin sorunları değildir. Çünkü içme suyu şebekelerinde oluşan su kaçakları sanıldığı kadar az değildir. Yani damla damla şeklinde değil daha büyük boyuttadır. Zamanla on binlerce ton su israf olacaktır. Ama yer altında yani toprak altında yaşanan  su kaçağı tespiti hızlı bir şekilde  çözüme kavuşursa, su israfının önüne geçilmiş olur.

Firma olarak bizler dünyanın su kaybının yaşanmasının önüne geçmek için özenle çalışmalar yapmaktayız. Sadece teknolojik cihazlarımız ile değil, alanında uzman personellerimiz ile hizmetler vermekteyiz. Bu nedenle siz de artık, bölgenizde yaşanan su kaçağı sorunlarınız için hemen firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.Fiziki Su Kayıplarında Debi Ölçümleri Nedir?

Yer altında bulunan temiz su boru hatlarında yaşanan sorunların çözümü için farklı yöntemler kullanılır. Ama çoğu zaman yer altında su kaçağının olup olmadığı dışarıdan bakınca anlaşılmaz. Bu nedenle su kaçağının boyutunu öğrenmek için farklı yöntemler kullanılır. Bunlardan biri de debi ölçümleridir. Debi ölçümleri daha çok sabahın ilk saatlerinde yapılır. Bu sayede su kullanımı fazla olmadığı için daha kolay tespit yapılabilir.

İlk olarak borulardan gelen suyun miktarı, yani debisi ölçülür. Eğer suyun debisinde bir sorun olduğu anlaşılır ise su kaçağı yaşanan bölgeyi bulmak için çeşitli cihazlarla su kaçağı tespiti işlemleri yapılır. Akabinde ise artık sorunlu bölgenin bulunduğu alan kazılarak, tamir işlemlerine başlanmış olur. Bu sayede su borularının yer aldığı tüm bölge kazılmaz. Dolayısı ile hem çalışan sayısından hem de vakit kaybı yaşanma gibi olumsuz durumların önüne geçilmiş olur.

Firmamız uzun yıllardır, zeminde yaşanan su kaybı problemlerini bulmak için çaba göstermektedir. Ayrıca bizim amacımız sadece maddi kayıpların önüne geçmek değil, aynı zamanda su israflarının da önüne geçmektir.Kazısız Teknoloji İle Fiziki Su Kaybının Önüne Geçin

Yer altında ve toprak zemin altında yaşanan su kaybının önüne geçmek için daha çok bu kaçağı olduğu düşünülen bölge kazılır. Ama bu kazılar hem çok yorucu olabiliyor hem de tam manası ile bir vakit kaybıdır. Bu nedenle firma olarak sizlere kazısız teknolojiler sayesinde hizmet vermekteyiz. Yaptığımız tüm işlemlerde teknolojik cihazlarımız ve uzman personellerimiz görev almaktadır. Dolayısı ile artık sorunlu bölgeyi bulmak için fazladan efor harcamanıza da gerek kalmayacaktır. Sizler için yer altı radarları, hassas dinleme cihazları, haritalama ve kameralı sistemlerimiz ile hizmetlerimizi sağlamaktayız. Hal böyle olunca artık siz de fiziki su kayıplarının önüne daha kolay bir şekilde geçebilirsiniz.

Eğer ana vananın yeri bilinmiyor ise yine ilk olarak yaptığımız işlemlerden biri de ana vananın yerini bulmak oluyor. Yani su kayıplarını önlemek amacı ile içme suyu şebekelerinin ana vanasını bulup, tüm sorunların çözümü için pratik hizmetler sağlamaktayız. Siz de artık su kaçak tespitini firmamız sayesinde daha kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz.