Dünyanın Suyunu Kurtarıyoruz

Yeraltı Kablo Arıza Tespiti

Yeraltı kablo arıza tespiti; yaşlanma, yıpranma, korozyon, kemirgenler gibi nedenlerden dolayı arızalanan kablolardaki arıza noktalarının noktasal tespitine denir. Kablo hattındaki arızayı kontrol etmek için tüm hattın kazılarak arıza kaynağının tespit edilmesi oldukça zor ve maliyetlidir. Yeraltı kablo arıza tespiti ile sadece arızanın olduğu lokasyon noktasal tespit edilerek hem zaman tasarrufu hem de maliyet kazancı sağlanır.

kablo-ariza-noktasal-tespit-hizmeti

Yeraltı Kablo Arızası Nedenleri

  • Mekanik arıza: Kurulum sırasında veya sonraki kullanımda kablo hasar görürse, kablonun bütünlüğü etkilenecek ve kullanım ömrü ile uygunluğu azalacaktır.
  • Kablo kılıfının bozulması: Aşırı sıcak veya soğuk, kimyasallar, hava koşulları ve kılıfın aşınması dahil olmak üzere kaplama malzemesinin bozulmasının birkaç nedeni vardır. Yalıtılmış damarlar artık orijinal olarak tasarlandığı gibi kılıfla korunmadığından, bu faktörlerin tümü sonuçta elektrik arızasına neden olabilir.
  • Yalıtımdaki nem: Nem girişi, kısa devre ve bakır iletkenlerin korozyonu gibi önemli sorunlara neden olabilir.
  • Kablo ısınması: Kablonun aşırı ısınması, yalıtım ve kaplama malzemesinin bozulmasına ve erken arızaya neden olacaktır.
  • Elektriksel Aşırı Yükleme: Aşırı elektrik yüklemesi, normalde kablonun uygulama için değerinin altında olması veya kabloya çok fazla yük binmesi durumunda meydana gelir. 
  •  Kemirgen saldırısı: Kemirgenler sıklıkla kabloların dış katmanlarına saldırır. Buda kablonun toprak ile teması sonucu korozyana ve kısa devre sonucu kablo yanmasına neden olur.

Yeraltı Kablo Arıza Tespiti Faydaları

Yeraltı kablo arıza tespiti faydalarından bahsetmek gerekirse;

  • Arızanın lokasyonu noktasal tespit edilerek maliyet tasarrufu sağlanır.
  • Yeraltı kablo arıza tespiti ile arıza noktası hızlıca tespit edilerek zamandan tasarruf sağlanır.
  • Arıza meydana gelen kablonun tamamının tamamının kazılmasının yerine sadece arıza noktasının kazılmasını sağlar.
  • Ekstra malzeme ve iş gücünün önüne geçilmesini sağlar.

Kesin, kalıcı ve az maliyetli çözüm sağlar.

 noktasal-kablo-ariza-tespit

Yeraltı Kablo Arıza Tespitinde Neden Biz

Yeraltı kablo arıza tespiti son derece spesifik ve uzmanlık gerektiren bir iştir. Özellikle de enerji kablolarında yapılan arıza tespitinde olası bir hata tehlikeli yaralanmalara ve hatta ölümcül kazalara neden olabilmektedir. Bundan dolayı alanında uzman ve deneyimli kişilerin yeraltı kablo arıza tespiti yapması gerekmektedir. Firmamız bu konuda son derece uzman ve yılların deneyimine sahip personelleriyle yeraltı kablo arıza tespitinde ileri teknolojiye sahip ekipmanlarıyla hizmetinizdedir.

 Firmamız elektrik, telekomünikasyon ve görüntüleme kablo hatlarınız da her türlü arızayı büyük bir profesyonellik ve teknolojik ekipmanlar ile noktasal olarak tespit edip sorunları çözüme kavuşturmaktadır.