Dünyanın Suyunu Kurtarıyoruz

Açık Kanal Debi Ölçümü 

Açık kanal debi ölçümü; daha çok doğayı korumak amacı ile yapılan bir işlemdir. Özellikle yasalar bu konuda son zamanlarda daha sıkı önlemler ile donatılmıştır. Bu nedenle rutin bir şekilde açık kanal debi ölçümü yapılması gerekir. Elbette açık kanal debi ölçümleri için mutlaka işinin uzmanı kişilerden profesyonel bir destek alınması gerekmektedir.

Açık kanal debi ölçümlerinin yapılmasında bazı nedenler vardır. Başta açık alanda akan suyun kalitesini kontrol etmek ve yine suyun akış hızını bilmek amacı ile açık kanal debi ölçümleri yapılmaktadır. Endüstriyel tesislerin de yasalar çerçevesinde mutlaka açık kanal debi ölçümlerini yaptırmaları gerekir.

Açık Kanal Debi Ölçümü Neden Yapılır?

Son yıllarda doğanın büyük ölçüde tahribata uğraması ve ekosistemin giderek bozulması gibi durumların önüne geçmek amacıyla bir takım çalışmalar başlatılmıştır. Bunlardan biri de açık kanal debi ölçümü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmaların aksatılmadan yapılmasındaki amaç ise;

  • Temiz su kaynaklarının korunması,

  • Endüstriyel alanda yapılan işlemlerin kayıt altına alınması amacı ile debi ölçümleri yapılmalı ve rapor haline getirilmelidir.

  • Ani gelişen sel ve su baskını gibi olumsuz doğa olaylarına karşı önceden önlem alma,

Bu ve tüm bunlara benzer nedenlerden dolayı açık kanallarda debi ölçümü yapılmalıdır.

Açık Kanal Debi Ölçüm Sistemleri

 Bilindiği üzere iki çeşit debi ölçüm sistemleri mevcuttur. Birincisi kapalı alanlarda debi ölçümleri, bir diğeri ise açık kanal debi ölçümleridir. Kapalı alanlarda yapılan debi ölçümleri kapalı borular içinde gerçekleşmektedir. Ve yine açık alanlarda olduğu gibi mutlaka işini en iyi şekilde yapan bir firma tarafından yapılması gerekir. Ancak bu sayede doğru verilere ulaşmak daha kolay hale gelir.

Açık alanlarda debi ölçümleri yapılmadığı takdirde suyun olası geliş hızı ve ne derece yükselebileceği gibi konularda fikir sahibi olunamayacağı için insanları ve doğayı bazı tehlikeler beklemektedir. Bu nedenle nasıl ki kapalı borularda sıklıkla debi ölçümleri yapılıyorsa mutlaka açık kanallarda da debi ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Su belli alanlarda yine belli ölçülerde kendiliğinden akmaktadır. Yani sulama kanalları, su arıtma tesislerindeki kanallar, basıncı olmayan yani yarı dolu olan kanalizasyon giderleri gibi alanların debileri ölçülmedir.

 Elbette debi ölçümleri için gelişmiş teknolojilerden ve gelişmiş cihazlardan destek alınması gerekir. Ayrıca bu işlem için mutlaka işinin uzmanı kişilerden hizmet almanız en doğrusu olacaktır. Firmamız bünyesinde hizmet veren tüm çalışanlarımız gerek kapalı kanal debi ölçümleri olsun gerekse açık kanal debi ölçümlerinde olsun son derece uzman ve tecrübeli kişilerdir. Debi ölçümleri konusunda Türkiye’nin en tanınmış firmalarından biri olmaktan gurur duymaktayız.

 Sizlere en yeni cihazlarımızla profesyonel ölçümler yaparak ilerliyoruz. Bünyemizden atık su arıtma tesislerindeki su debisinin ölçümleri, dere debisi ölçümleri, yarı açık alanlarda akan suların debi ölçümlerini, sel suyu debi ölçümleri gibi konularda en iyi desteği alabilirsiniz. Açık kanallarda debi ölçümü için gerekli olan tüm ekipmanlar ile sizlere her zaman destek vermekteyiz. Firmamız ile hemen iletişime geçebilirsiniz.