Dünyanın Suyunu Kurtarıyoruz

Kiralık Dedektör ve Yeraltı Radarı (GPR)

Prestij grup altyapı olarak sunmuş olduğumuz hizmetlerin yanı sıra talep eden müşterilerimize günlük, haftalık veya aylık olarak dedektör veya yeraltı radarı kiralama hizmetlerimiz mevcuttur. Kısa süreli projelerinizde dedektör veya gpr yeraltı radarı almak yerine kiralayabilirsiniz. Kiralama yapan müşterilerimize sahada ücretsiz eğitim uzman operatörlerimiz tarafından verilecektir.

Detaylı bilgi için bizlere ulaşmanız yeterli olacaktır.

Yeraltı Radarı (GPR)  Nedir?

Ground Entry Radar (zemin giriş radarı) GPR ya da bilinen adı ile yeraltı radarı yeraltında yakın yüzeylerde tabaların araştırılmasını sağlayan jeofizik bilimi tabanlı ölçüm cihazıdır. Yüksek frekanslı elektromanyetik ile çalışan bir yöntemdir, yapılarda tavan duvar ve taban araştırmalarından derin yer altı suyu ve maden haritalama ile fay, kırık ve çatlakların haritalanması işlemlerinde kullanılır.

Arkeolojik Eser ve Yapıların Hasarsız Tespiti

Kaya, toprak, tünel, asfalt, kaldırım, demiryolu, kum, buz ve tatlı sularda kullanılan yeraltı radarı aynı zamanda gün yüzüne çıkmış ya da gömülü olan arkeolojik eser ve yapıların hasarsız tespiti içinde kullanılır.

Ölçüm Düzeneği Nasıldır?

Ölçüm düzeneğinde alıcı ve verici anten ya da her ikisinin de birlikte bulunduğu anten kutusunun kullanıldığı GPR yeraltı radarı verici anten ile yeraltına radyo dalgaları gönderir, gönderilen dalga nesneye ulaştığında alıcı anten nesnede ki varyasyonları kaydeder, kayıt edilen bu izlere radar izi denir.

Uzman Operatörler Tarafından Ücretsiz Eğitim

 2010 yılında kurulan Prestij Grup Altyapı hizmetlerinden birisi de kiralık yeraltı radarı, müşterilerinin beklentilerini karşılayan Prestij Grup günlük, haftalık ya da aylık olarak kiralık GPR yeraltı radarı hizmetini ücretsiz eğitim ile pekiştiriyor. Kısa zamanlı projeler için dedektör almak yerine kiralamak isteyenlere sahada uzman operatörler tarafından ücretsiz eğitim veren Prestij Grup Altyapı en uygun fiyatlarla sunulan yeraltı radarı profesyonel ve sorunsuz bir şekilde müşterilerin hizmetinde.

Yer Altı Radarı Ne İşe Yarar?

Yer altı radarları sayesinde kazı yapmanıza gerek kalmadan tüm işlerinizi hem ekonomik olarak hem de daha kısa sürede bitirebilirsiniz. Çok sert zeminlerde bile harika sonuçlar almanızı sağlayacak bu cihaz asfalt yerlerde, kayalarda veya toprak gibi akla gelebilecek her türlü zeminde en iyi sonucu almanıza yardımcı olacaktır. Yer altı radarlarının kullanım alanları ise;

  • Yer altı haritalama için kullanılır. Örneğin temiz su boru hatlarının bulunmasına yardımcı olurken, santral ve insanların ihtiyaçlarını karşılayan çeşitli donanımlar için de kullanılır. Yer altı su kaçakları için çok fazla kullanımı yapılan bir teknolojidir.
  • Yer altı tünel araştırmalarında kullanılır. Örneğin su tünelleri, doğal gaz boru hatları veya yer altı demir yolu bulma işlemlerinde kullanımı yapılır. Bu cihazlar sayesinde kazı yapılmaya gerek kalmadığı için de karşılaşılabilecek riskleri minimuma indirir. Ayrıca dedektör kiralama sayesinde bu cihazlara çok fazla bedeller ödemenize de gerek yoktur.
  • Arkeolojik kazılarda tercih edilir. Yer altı radarlarının en çok kullanıldığı alanlardan biri de arkeolojik kazıların yapıldığı alanlardır. Çünkü bu cihazlar sayesinde hiçbir şekilde yer altında yer alan eserlere zarar verilmemiş olacaktır. Dolayısı ile günümüzde en sık kullanımı yapılan alanlardan biri de arkeolojik bölgelerdedir.
  • Tüm bunların yanında maden araştırma için de kullanılır. Zararsız ve hasarsız tespit yapma gücü ile yer altındaki hiçbir ürüne zarar vermeden tam olarak noktasal tespit yapma özelliğine sahiptir.

Dedektör Kiralama Avantajları Nelerdir?

Dedektör kiralama satın almaya göre daha avantajlıdır. Kiralama yapmanın avantajlarına bakacak olursak;

Bu cihazlar satın alındığında oldukça maliyetli olarak sizlere sunulur. Ama kiralama yaptığınızda maliyeti önemli ölçüde azalacaktır. Bu nedenle yer altı araştırmalarınız süresince dedektör kiralama yapmanız sizi maddi anlamda büyük bir yükten kurtarır.

Hasarsız tespit yapma özelliğine sahiptir. Yani hem yer altı boru haritalama için hem de arkeolojik araştırma gibi işlemler için geleneksel yöntemleri bir kenara bırakıp, teknolojinin verdiği nimetlerden faydalanmanız daha doğru olacaktır. Bu sayede metrelerce kazı yaparak vakit kaybı yaşamaz ve yine yer altındaki hiçbir materyale zarar vermeden tüm işlerinizi daha kısa sürede bitirebilirsiniz.

Vakitten tasarruf sağlar. Günümüzün en büyük problemi zaman yetersizliğidir. Bu nedenle yer altı araştırmalarınız için bulunduğunuz bölgeyi kazmanıza gerek kalmadan bu teknolojik cihazlar sayesinde daha kısa sürede bulabilirsiniz.

Her türlü zeminde kullanılabilir. Dedektör kiralama yaparak, tüm zeminlerde kolay bir araştırma işlemi sağlayabilirsiniz. Buz dahil olmak üzere en sert kayalarda bile yer altı haritalama yapabilme özeliğine sahiptir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilir.

Cihazı kiraladığınızda doğru kullanımını yapabilmeniz adına eğitimler verilir. Bu sayede daha rahat bir şekilde dedektör kiralama yaparak tüm işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

 


Detaylı bilgi için sitemizdeki iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.