Dünyanın Suyunu Kurtarıyoruz
Su Kaçak Tespiti Önemi ve Faydaları

Su Kaçak Tespiti Önemi ve Faydaları

Su Kaçak Tespiti Nedir?

 İçme suyu sistemlerinde meydana gelen su kayıplarının noktasal olarak tespit edilmesine su kaçak tespiti denir. İçme suyu iletim hatları, yangın hatları, soğutma hatları, ısıtma hatları gibi hatlarda zamanla borularda yıpranmalar meydana gelmesiyse su kayıpları yaşanır ve bu hatlar genellikle yeraltında olduğundan dolayı yaşanan su kaybının yeri su kaçak tespiti ile noktasal tespit edilmesi gereklidir.

 Su kaybını; karşılığı alınmayan su, yani içme suyu sistemlerine verilen su miktarı ile abonelerin kullandığı su miktarı arasında kalan fark olarak yapılabilir. Su kayıpları hatlardaki su kaçaklarından, kanunsuz bağlantılardan ve hatalı kayıt yapan su sayaçlarından kaynaklanmaktadır.

 Su kaybını oluşturan üç etkenden ve en önemlisi olan fiziki su kaçakları borulardaki delik, çatlak ve yarıklardan, vanaların bağlantı yerlerinde oluşmaktadır. İçme suyu sistemleri genel olarak toprağın altına gömülü olduğundan borulardaki hasarlara bağlı su sızıntıları ve kaçaklarının belirlenmesi de çok zor olmaktadır.

Yukarıda belirtilen üç ana etmenle birlikte, su kayıplarını etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunlar;

  • İçmesuyu sistemlerindeki yüksek su basıncı
  • Kalitesiz malzeme kullanımı ve kötü işçilik
  • Ağır trafik yükü veya yeraltında yetersiz koruma
  • Bazı kamu hizmetleri dolayısıyla yapılan kazılarda içme suyu sistemlerinin zarar görmesi
  • Terk edilmiş bağlantılarda oluşan sızıntılar

 su-kayip-kacaklarinin-azaltilmasi

Su Kaçak Tespiti Neden Önemlidir?

 Su canlılar için hayat demektir. İnsanlar için su her şeyden daha önemlidir. Özellikle de günümüzde dünya genelinde yaşanan kuraklıklar sonrasında su kaynaklarının önemi daha da artmış ve bu kaynakların israf edilmeden içme suyu sistemlerine verilmesi son derece elzem bir hal almıştır. Su kaynaklarının israf edilmeden kaynaktan kullanıcıya ulaştırılması oldukça önemlidir. İçme suyu sistemlerinde su kayıpları olabilmektedir. Bu kayıpların en büyük nedeni fiziki su kaçaklarıdır. Su kayıplarının azaltılması için su kaçak tespiti yapılması gereklidir. Su kaçak tespiti ile su kaybının önüne geçilebilir.

Su Kaçak Tespitinin Faydaları

  • Su kaçak tespiti ile günümüzde yaşanan kuraklıklar ve bilinçsiz tüketimden dolayı hızla tükenmekte olan su kaynaklarının israf olmasının önüne geçilir.
  • İçme suyu sistemlerinde su kayıplarının azaltılması ile geleceğimizin suyu güvence altına alınabilir.
  • Su kayıplarının azaltılması ile artan maliyetler azaltılarak tasarruf sağlanabilir
  • Yangın hatları bir yangın anında müdahale için çok önemlidir ve bu hatlarının belirli bir basınca sahip olması gereklidir. Fakat bu hatlarda oluşan herhangi bir arıza basıncın düşmesine neden olur. Bu sorunu önlemek için su kaçak tespiti yapılmalıdır.
  • Jeotermal hatlarda meydana gelen arızaların konumu su kaçak tespiti ile noktasal olarak belirlenebilir.

su-kayip-kacaklarinin-azaltilmasi

 Firmamız su kayıplarının azaltılması konusunda uzman personel ve teknolojik cihazlarıyla Türkiye’nin lider firması konumundadır. Türkiye’nin birçok noktasında yaptığımız su kaçağı tespiti ile birçok sorunu çözüme kavuşturduk. Sizlerde su kaçağı sorununuzu bizimle çözüme kavuşturarak yüksek maliyetlerden kurtulabilirsiniz. Firmamız su kaçağı noktasal tespitlerinde kesin ve garantili çalışmalar yapmaktadır.

 Detaylı bilgi için sitemizdeki iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.